fortepian  
nuty  
Strona główna
nuty
O projekcie
fortepian
Kontakt
notes
Forum - nuty
notes
Linki
nuty


scorenuty i partytury - wymiana
sheet music notes resource

O projekcie

Strona ma ułatwić wymianę i poszukiwanie nut danego utworu. Istnieje baza użytkowników, każdy użytkownik ma opublikowaną swoją listę nut które oferuje, oraz poszukuje i warunki wymiany. Przy pomocy wyszukiwarki można znaleźc użytkownika posiadającego interesujące nas nuty i uzyskać jego dane kontaktowe.

Nuty

(od łac. znak, nota) -znak graficzny dźwięku muzycznego, określający jego wysokość i czas trwania.
W XVII-XVIII w. notacja muzyczna przyjęła w zasadzie wygląd identyczny z notacją współczesną, choć znaczenie takich samych znaków graficznych (np. kropki po nucie) jest w wielu wypadkach inne, niż w notacji współczesnej.
Podstawowym elementem nuty jest jej główka, to ona określa przez swe położenie na pięciolinii wysokość oznaczanego przez nią dźwięku. Główka ma kształt wypełnionego owala, w przypadku całej nuty oraz półnuty niewypełnionego, a u pozostałych nut zaczernionego.
Nuty umieszczone są pod, na lub nad pięciolinią lub linią do niej dodaną. Samo położenie nuty na pięciolinii nie określa bezwzględnej wysokości dźwięku,wyznacza ją klucz, który jednej nucie nadaje określoną wysokość (nazwę). Wysokość pozostałych nut jest określana w stosunku do niej.
Żródło: Wikipedia

Partytura

(wł. partitura) -do lat 70. XX wieku podstawowy sposób zapisu muzyki zespołowej instrumentalnej,lub instrumentalno-wokalnej. W partyturze notowane są za pomocą pisma muzycznego partie wszystkich instrumentów i głosów potrzebnych do wykonania utworu, agogiczne oznaczenie,określenia dynamiczne, metrum itp.
Pojęcie "partytura" odnosi się (inaczej niż np. eng. score) wyłącznie do zapisu utworów przeznaczonych na wiele instrumentów. O zanotowanym utworze na jeden instrument mówi się po prostu "nuty".
Żródło: Wikipedia